Wildridge Heritage Double Traditional Rocker
Details
Wildridge Heritage Double Traditional Rocker
More Information
| Style | Rocking Chair |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Collection | Heritage |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 31 in D x 48.5 in W x 47 in H |
| Overall Width | 48.5 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 31 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Size | 31 in x 48.5 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Constructed from extremely durable recycled plastic
- Double rocker seats two adults comfortably. Thick, sturdy rocking boards
- Recycled plastic is an eco-friendly choice
- Impervious to the effects of weather
- Stainless steel hardware
- Requires assembly