Siesta Recycled Poly Lumber Bayfront Folding Adirondack Chair
Special Price
$348.00
FREE Shipping
$469.80
- You Save: $121.80 ( 25.93% )
Code:
MC-FA
Weight:
56 lbs
Dimensions:
31in W x 36in D x 42in H - Seat Ht 14.5in Seat Sz 20in
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
The Siesta Recycled Poly Lumber Bayfront Folding Adirondack Chair is perfect for kickin' back with friends. You can place it anywhere from your backyard, to the pool, to the patio, or the boat dock. Just know that wherever ''they'' go people will follow. The Classic Adirondack Chair now folds and makes moving it to the dock for some fishing a whole lot easier!It is fastened securely with rustproof stainless-steel hardware. Definitely quality you can count on. Poly Lumber furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing. You will love this eco-friendly, virtually maintenance free Bayfront Folding Adirondack Chair by Breezesta! Oh, by the way, it is backed by a lifetime warranty!
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 31in W x 36in D x 42in H - Seat Ht 14.5in Seat Sz 20in |
| Overall Width | 31 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 34 in |
| Seat Height | 14.5 in |
| Seat Size | 20 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions