Siesta Recycled Poly Lumber Quest Park Chair
Special Price
$326.00
FREE Shipping
$440.10
- You Save: $114.10 ( 25.93% )
Code:
MC-CS
Weight:
24 lbs
Dimensions:
36inH x 25inW x 23inD, Seat W.: 20in, Seat Ht.: 16.5in
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
This Siesta Recycled Poly Lumber Quest Side Chair is the perfect complement to our collection of dining tables or make a great sitting area with a couple of chairs and a side table. Solidly built this outdoor patio chair is maintenance free and made to last through years of parties, picnics and family get-togethers.Poly Lumber furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing. Now that is virtually MAINTENANCE FREE! Oh, did we mention that the colors permeate the wood and is fade resistant! Due to the UV stabilization! To care for your new poly lumber product generally you can use soap and water. For certain stains and additional cleaning strength, a 1/3 bleach and 2/3 water combination can be used on the product without affecting the color. Creases contained on the surface may require the use of a soft bristle brush.
More Information
| Commercial | No |
|---|---|
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 36inH x 25inW x 23inD, Seat W.: 20in, Seat Ht.: 16.5in |
| Overall Width | 23 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 23 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Seat Size | 19 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions