Recycled Poly Lumber Siesta Bayfront Adirondack Chair
Special Price
$328.00
FREE Shipping
$442.80
- You Save: $114.80 ( 25.93% )
Code:
MC-SHAC
Weight:
41 lbs
Dimensions:
34 in x 31 in x 36 in Seat W 22 in Seat Ht 15 in
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
The Recycled Poly Lumber Shoreline Adirondack Chair with its smooth curves will remind you of the rounded stones found along the shoreline. This chair is designed to provide you with years of relaxation. The Shoreline Adirondack Chair is made to withstand any weather. It is fastened securely with rustproof stainless-steel hardware. Definitely quality you can count on. Poly Lumber Furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing. Now that is virtually MAINTENANCE FREE! Oh, did we mention that the colors permeate the wood and is fade resistant! To care for your new poly lumber product generally you can use soap and water. For certain stains and additional cleaning strength, a 1/3 bleach and 2/3 water combination can be used on the product without affecting the color. Creases contained on the surface may require the use of a soft bristle brush.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 34 in x 31 in x 36 in Seat W 22 in Seat Ht 15 in |
| Overall Width | 31 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 36 in |
| Seat Height | 14.5 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews 2
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Customer Favorite in Aqua, Weatherwood or White
- Available in 20 colors
- Easily customized to offer two-tone colors
- Made in the USA