Siesta Recycled Poly Lumber Quest Garden Bench
Special Price
$441.00
FREE Shipping
$598.00
- You Save: $157.00 ( 26.25% )
Code:
MC-GBA
Weight:
45 lbs
Dimensions:
36inH x 38inL x 23inD, Seat W.: 33in, Seat Ht.: 16.5in
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
The Siesta Recycled Poly Lumber Quest Garden Bench provides a perfect ''snuggle'' spot for two, or three, or more depending on the size you choose. Whether you place this outdoor, all weather garden bench in the garden, backyard, or patio add small side tables and you have created a spot where stories are past down, boo-boo's are healed and hugs are given freely! This high quality, durable and comfortable outdoor bench is the perfect addition to your outdoor environment! Poly Lumber furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing. Now that is 100% MAINTENANCE FREE! Oh, did we mention that the colors permeate the wood and is fade resistant due to the UV stabilization!
More Information
| Commercial | No |
|---|---|
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 36inH x 38inL x 23inD, Seat W.: 33in, Seat Ht.: 16.5in |
| Overall Width | 36 in (45 lbs.), 48 in (59 lbs.), 60 in (73 lbs.) |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 23 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Seat Size | Varies |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews 3
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions