Details
This Siesta Recycled Poly Lumber Classic Park Chair is the perfect complement to many of our poly lumber dining tables. Solidly built this outdoor patio park chair is maintenance free and made to last through years of parties, picnics and family get-togethers. Poly Lumber furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing. Now that is 100% MAINTENANCE FREE! Oh, did we mention that the colors permeate the wood and will NOT fade! Due to the UV stabilization!
More Information
| Style | Glider |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 36 in H x 38 in W x 25 in D |
| Overall Width | 36 in (66 lbs.), 48 in (83 lbs.) or 60 in (93 lbs.) |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 23 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions