Tailwind Pub Stool
Code:
TW-PUB302X
Weight:
35 lbs
Dimensions:
18inL x 16inW x 30inH
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Pub Stool is ideal for additional seating around the pool, deck, patio or barbeque! Constructed from recycled plastic material, this heavy duty pub stool will not rot, warp or corrode. Only the finest stainless steel fasteners are used making this product truly an all weather bar stool. The Pub Stool can be left out, unaffected, all year round. Simply clean with soap and water as needed. The Pub Stool is designed to handsomely complement the Rectangle Bar and Curved Bar.
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 18inL x 16inW x 30inH |
| Overall Width | 16in |
| Overall Height | 30in |
| Overall Depth | 18in |
| Seat Height | 30in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions