Tailwind Pub Chair - No Arms
Code:
TW-PUB301X
Weight:
40 lbs
Dimensions:
23inL x 18inW x 46 ½inH
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
The Pub Chair offers you the comfort of a contoured seat and foot rest. This bar chair features a 30 inch seat which will allow you to easily see over any railing or balcony. The weather resistant poly lumber material is virtually maintenance and requires no sanding, painting or refinishing to keep it looking new season after season even when left out in the elements. Available in four different colors fastened with marine grade hardware.
More Information
| Furniture Height | Dining |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 1 Person |
| Dimensions | 23inL x 18inW x 46 ½inH |
| Overall Width | 18in |
| Overall Height | 46 1/2in |
| Overall Depth | 23in |
| Seat Height | 30in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions