POLYWOOD® Vineyard Garden Seating Set
Special Price
$767.00
FREE Shipping
$1,250.00
- You Save: $483.00 ( 38.64% )
Code:
PW-GNB60-GNB24-RST
Weight:
105 lbs
Dimensions:
Complete Details Below
Assembly:
Some Assembly Required (PDF)
Details
One click shopping! The POLYWOOD Vineyard Garden Set includes one 60 Inch POLYWOOD Vineyard Garden Bench, one POLYWOOD Vineyard Arm Chair and a POLYWOOD Round Side Table. You have an instant seating area with this set all you need to do is find just the right spot! As always you can count on your new recycled plastic outdoor patio furniture to delight you and your guests for years with comfort and durability. Virtually no maintenance is required to keep your outdoor patio furniture looking like the day you bought them! You will never need to sand, paint or refinish your POLYWOOD rockers as the poly lumber is impervious to all weather conditions. The HDPE recycled plastic colors are UV stabilized and are consistent throughout the lumber!
More Information
| Features | Sets |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | Bench: 60.5 in - Chair: 25.5 in - Table: 18 in |
| Overall Height | Bench: 35.25 in - Chair: 35.25 in - Table: 18 in |
| Overall Depth | Bench: 24 in - Chair: 19 in - Table: 18 in |
| Seat Height | Bench & Chair: 17.25 in |
| Seat Size | Bench: 55 x 19 in - Chair: 20 x 19 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments