More Information
| Style | Bar Set |
|---|---|
| Furniture Height | Bar |
| Table Size | 59in Square |
| Features | Armless |
| Collection | Lakeside |
| Commercial | No |
| Table Shape | Square |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 8 Person |
| Chair Back Style | Traditional |
| Chair Front Style | Standard |
| Dimensions | 130 in w x 130 in d x 48 in h |
| Overall Width | 130 in |
| Overall Height | 48 in |
| Overall Depth | 130 in |
| Seat Width | 18.19 in |
| Seat Depth | 16.41 in |
| Seat Height | 30 in |
| Minimum Required Space | 150 in square |
| Weight Capacity | 350 lbs |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 3 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments
Features
- Includes: (8) Lakeside Bar Side Chairs & (1) Farmhouse Trestle 59 in Bar Table
- Quaint, laid-back cottage look
- Chairs features footrests for added comfort
- Table legs designed for ample legroom
- Constructed from genuine POLYWOOD lumber that is sustainably made from recycled and recyclable plastic
- Marine-grade quality hardware Made in the USA