Details
The Malibu Outdoor Laguna Dining Table is 47.5 inches round and will easily fit on your balcony, small porch or private dining area. Simply surround this heavy duty outdoor dining table with the Malibu Outdoor Newport Dining Chairs to complete your dining set. The Malibu Outdoor Laguna Dining Table is available in solid colors and two toned so the possibilities are endless to complement your backyard, patio, deck or poolside. The Malibu Outdoor Laguna Dining Table features thick, sturdy legs making this table ideal for both commercial and residential locations. The Malibu Outdoor Laguna Dining Table is constructed from heavy duty HDPE plastic which is weather resistant and will not rot, corrode, splinter or chip.
More Information
| Style | Dining Table |
|---|---|
| Furniture Height | Counter |
| Commercial | No |
| Table Shape | Round |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Dimensions | 30 in W x 47.5 in L x 31 in H |
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 30 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Dimension of Product: 30 in W x 47.5 in L x 31 in H
- Made from 100% Recycled High-Density Polyethylene (HDPE)
- Virtually Maintenance-Free
- 20 Years Warranty - Residential
- 7 Years Warranty - Commercial
- Stainless Steel Hardware
- Color Stable UV Inhibitor
- Quick Assembly