Details
The Luxcraft / Crestville® Oval Bar Table is ideal for seating six . This oval outdoor dining table features a pedestal leg configuration which allows you to have more than ample leg room under the table! Constructed with an umbrella hole, the Luxcraft / Crestville® Oval Bar Table is available in solid or two toned recycled plastic colors which are UV stabilized and weather resistant. Simply hose and go as needed. No sanding, refinishing or painting required to keep this outdoor dining table in tip-top condition.
More Information
| Family ID | P46OT-B |
|---|---|
| Style | Bar Table |
| Furniture Height | Bar |
| Commercial | No |
| Table Shape | Oval |
| Umbrella Hole | Yes |
| Seating Capacity | 4-6 Person |
| Dimensions | 48 x 72 x 42 in High |
| Overall Width | 72.5 in |
| Overall Height | 42 in |
| Overall Depth | 48 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | Lifetime |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Product Attachments