Details
The Siesta Recycled Poly Lumber Classic Bench Glider provides a smooth gliding, drifting motion with little movement on your part. This bench glider works well in many places. Place it on the porch to create a people watching place, to reflect on the days events, or just plain sit back and enjoy the view. This Siesta Classic Bench Glider is made from recycled polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing making it virtually maintenance free outdoor furniture. Poly furniture is the only patio furniture that offers fade resistance through UV stabilization of each and every piece of recycled plastic used to make this Classic Bench Glider.
More Information
| Commercial | No |
|---|---|
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 36 in, 48 in, 60 in |
| Overall Height | 26 in |
| Overall Depth | 23 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews 1
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions