Siesta Recycled Poly Lumber Classic Captain's Chair
Special Price
$369.00
FREE Shipping
$498.15
- You Save: $129.15 ( 25.93% )
Code:
MC-Classic-Capt-Chair
Weight:
27 lbs
Dimensions:
Complete Details Below
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
This Siesta Recycled Poly Lumber Classic Captain's Chair is the perfect compliment to many of our dining tables. Add several of these chairs to one of our tables to create an outdoor oasis, that will beckon all to come, sit and relax. No matter where you decide to use this versatile chair you will be thrilled with the comfort and quality workmanship that makes it last! Poly Lumber furniture is made from polyethylene plastic lumber, which will not crack, split, rot or become infested by bugs. It requires no sanding, painting, staining, or sealing. Now that is 100% MAINTENANCE FREE! Oh, did we mention that the colors permeate the wood which minimizes the appearance of scratches AND it is fade resistant due to UV stabilization. Plus, this Classic Captain's Chair is backed by a manufacturer's lifetime warranty!
More Information
| Commercial | No |
|---|---|
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | Complete Details Below |
| Overall Width | 25 in |
| Overall Height | 36 in |
| Overall Depth | 23 in |
| Seat Height | 16.5 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions