Loggerhead Original Adirondack Chair Set
Special Price
$1,303.97
FREE Shipping
$1,795.00
- You Save: $491.03 ( 27.36% )
Details
Our Loggerhead Original Adirondack Chair surpasses all others. Made from the highest quality HDPE plastic available. All Loggerhead Furniture uses stainless steel hardware for extra protection against the elements. Chose from 12 beautiful colors.
More Information
| Style | Adirondack |
|---|---|
| Furniture Height | Standard |
| Features | Sets |
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Seating Capacity | 2 Person |
| Overall Width | 31 1/2 in |
| Overall Height | 39in |
| Overall Depth | 34in |
| Seat Height | 16in |
| Seat Size | 22 1/2 in x 18 in |
| Some Assembly Required | Yes |
| Warranty | 20 Yr Res / 5 Yr Comm |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Highest quality HDPE Plastic used
- Stainless steel hardware
- Heavy duty legs
- Small Slats for extra comfort
- Curved back and seat
- 20 Year Warranty
- Set includes 2 Loggerhead Original Adirondack Chairs, 2 Loggerhead Ottomans and 1 Loggerhead Side Table