Maxi Nautical Dock Box
Special Price
$439.95
FREE Shipping
$593.93
- You Save: $153.98 ( 25.93% )
Code:
BWP-323
Weight:
60 lbs
Dimensions:
35 in L x 17 in D x 19 in H
Assembly:
Fully Assembled (PDF)
Details
The Maxi Nautical Dock Box offers precision tooling and quality craftsmanship. The construction of this Dock Box features a hand laminated fiberglass finish in a high gloss UV protected gelcoat exterior that offers a lifetime of use and satisfaction! The Maxi Nautical Dock Box is ideal for personal items on and off shore, offers secure, dry storage for all your needs.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 35 in L x 17 in D x 19 in H |
| Overall Width | Outer: 39.5 in - Inner: 35 in |
| Overall Height | Outer: 21.5 in - Inner: 18 in |
| Overall Depth | Outer: 19.75 in - Inner: 14.5 in |
| Seat Height | n/a |
| Seat Size | n/a |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Strong, sandwich-core bench like lid construction
- Gas lid lift standard
- Lockable, stainless steel latches secured with oversized, rustproof rivets. Latch will accommodate up to 1/4 in shackle.
- Heavy Duty Fiberglass construction with average thickness of 3/16 in - weighs 60 lbs.
- UV gelcoat offers long-lasting protection
- Attractive off-white interior finish
- Stainless steel piano hinges are attached with adhesive and oversized, rustproof rivets
- Stainless steel cable stays standard
- Ships in 1-3 business days!
- Available in 4 colors!