Extra Small Nautical Dock Box
Special Price
$255.00
FREE Shipping
$344.25
- You Save: $89.25 ( 25.93% )
Details
The Extra Small Dock Box offers precision tooling and quality craftsmanship. The construction of this Dock Box features a hand laminated fiberglass finish in a high gloss UV protected gelcoat exterior that offers a lifetime of use and satisfaction! The Extra Small Dock Box is ideal for holding ropes, power cords or keeping your personal items dry! This Extra Small Dock Box is sized toperfectly fit that niche on your boat.
More Information
| Furniture Height | Standard |
|---|---|
| Commercial | No |
| Umbrella Hole | No |
| Dimensions | 22 in L x 14 in D x 9 in H |
| Overall Width | Outer: 25 in - Inner: 21.5 in |
| Overall Height | Outer: 11 in - Inner: 9.5 in |
| Overall Depth | Outer: 16.75 in - Inner: 13 in |
| Some Assembly Required | No |
| Proposition 65 | No |
Reviews
Write Your Own Review
Q & A
Customer Questions
Features
- Strong, sandwich-core bench like lid construction
- Gas lift standard
- Lockable, stainless steel latches secured with oversized, rustproof rivets. Latch will accommodate up to 1/4 in shackle.
- Heavy Duty Fiberglass construction with average thickness of 3/16 in
- UV gelcoat offers long-lasting protection
- Attractive off-white interior finish
- Stainless steel piano hinges are attached with adhesive and oversized, rustproof rivets
- Stainless steel cable stays standard
- Ships in 1-3 business days!
- Available in 4 colors!